wtorek, 28 maja 2013

Muzyka na jedną nutę?

Gatunków muzycznych jest wiele i można by było wymieniać je w nieskończoność, ale jednym z najpopularniejszych jest muzyka Pop. Jak sama nazwa wskazuje jest to muzyka ogólno popularna o charakterze rozrywkowym, którą można usłyszeć najczęściej w radiu, telewizji czy innych mediach. Jest jej bardzo dużo, a wiele osób uważa, że nawet za dużo.

Dziś prawie każdy może śpiewać i co bardzo zaskakujące nie zależy to od głosu, ale zasobności portfela jakim dysponujemy. Wystarczy iść do dobrego studia nagraniowego, które może nasz głos praktycznie całkowicie zmienić. Efekt tego jest bardzo prosty i coraz częściej spotykany. Na zachodzie coraz więcej osób posiadających pewne środki finansowe mogą sobie pozwolić na taki „zabieg”. Wystarczy wejść na kilka stron czy portali muzycznych, a tam znajdziemy wielu takich artystów.

Najczęściej są to utwory z gatunku Pop, ponieważ mogą one często ukryć brak warsztatu muzycznego, który jest na wagę złota w tej dziedzinie sztuki. Na szczęście w przeciągu kilku lat na światowej scenie muzycznej pojawia się coraz więcej artystów, którzy nie idą w tą stronę i nie zanudzają nas kolejny utworem „na jedną nutę”. Nie raz, nie dwa zdarzyło się że czekając na nową płytę artysty usłyszeliśmy utwory, które przypominają milion innych piosenek. Do grona artystów, których chwali się własnym stylem są takie gwiazdy jak Florance Welch współpracująca z zespołem. Artystka swoim stylem zawładnęła ogromną publicznością na całym świecie. Doskonale wie, że nie trzeba świecić pewnymi częściami ciała kobiety, żeby wzbudzić zainteresowanie słuchaczy. Do grona takich muzyków dołączyła również w podobnym czasie Lana Del Rey, pochodząca z ameryki. Jej niekonwencjonalny głos, od razu wyróżnił się z tłumu, a warsztat muzyczny pokazujący szeroką paletę dźwięków posadził na fotele słuchaczy radia i telewizji. Chyba każdy zatrzymywał się na chwilę słysząc jej utwory.

Co z polskimi artystami? Popowa kaszka do nas też się wkradła, ale na szczęście nie tak intensywnie. Pojawiło się trochę nowych artystów, których piosenki mogą stać się hitem lata i znikają po sezonie, bo okazuje się, że takich piosenek jest wiele. Jednak mamy też powody do dumy! Nie tylko samą muzyką pop polak żyje. Ostatnio mieliśmy okazję poznać jedną z nowych polskich wokalistek Melę Koteluk. Spokojne, opanowane tony i melodyjne utwory to utopia dla wielu słuchaczy. Kiedy słuchając ósmej piosenki popowej z rzędu uświadamiamy sobie, że melodia jest praktycznie taka sama zaczynamy wątpić w to czego słuchamy.
Czy nie męczą Was kolejne utwory, które tylko na chwilę wchodzą na rynek muzyczny poczym znikają bo okazuje się, że są takie jak wszystkie inne? Artysta, który chcę wybić się w tej dziedzinie musi włożyć trochę więcej pracy przy tworzeniu piosenek bo wpadnie do jednej beczki z milionem innych utworów, a to chyba najgorsze co może być dla muzyka. Zwykłym artystą popowym może być każdy. Sztuką jest, aby twórczość była jakaś! Żeby zatrzymała nas w codziennym biegu, pozwoliła odetchnąć, zrelaksowała, ale też często pobudziła do działania. Sztuka muzyczna to ciężki kawałek chleba, ale nie bez powodu jest ona lekiem na całe zło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz